• czech language
  • english language

14.-17. května

Svět knihy Praha 2015
21. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home


Kompletní tištěný Katalog doprovodných programů v pdf (k 31. 3. 2015) zde

 

Aktuální verzi pořadů můžete prohledávat zde

 

Prohledávejte, vybírejte a sestavte si svůj vlastní program po přihlášení zde

 

21. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha proběhne již tradičně v půli května, letos konkrétně od čtvrtka 14. do neděle 17. Jedná se o největší knižní akci v České republice, kam přijíždějí pravidelně vystavovatelé a hosté z více jak 30 zemí a regionů celého světa a doprovodný program zahrnuje na 400 pořadů.

Programová témata

Každoročně vypisovaná programová témata veletrhu jsou inspirována aktuálním zájmem čtenářů o dílčí literární žánry i situací v rámci mezinárodního knižního trhu a literární scény.
V letošním roce nabízíme jako rámcové programové bloky:

Svět knihy na jevišti a Svět knihy ve filmu

Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha doprovodí již tradičně přehlídka divadelních adaptací Svět knihy na jevišti. Od 10. dubna do 15. května 2015 mohou diváci zavítat na některé z festivalových představení v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové či Jihlavě a odnést si spolu s kulturním zážitkem také malý dárek v podobě kuponu s 50% slevou na vstup na knižní veletrh ve dnech 15. – 17. května 2015. Již 15. ročník filmové přehlídky Svět knihy ve filmu se uskuteční od 10. do 16. května ve dvou pražských kinech – Atlas a Ponrepo. I zde na diváky čekají slevové kupony.

Podrobný program obou přehlídek si můžete prohlédnout již nyní v pdf souboru zde.
Celé úvodní slovo dramaturgyně divadelní přehlídky Lucie Němečkové si přečtěte zde.

Literární diaspora a Češi ve světě

Toto téma nás zavede do zahraničí. Ředitelka veletrhu Dana Kalinová zvolené téma přibližuje: „Chceme tímto programem upozornit na ty, kdo žijí či žili mimo Českou republiku, a přesto nezapomněli na svou rodnou zem.“ Vybrané osobnosti tak budou moci prezentovat svou tvorbu či besedovat o svém životě zpoza hranic vlasti. „Návštěvníci se mohou těšit například na Patrika Ouředníka, Soňu Červenou, Ivu Procházkovou, Jaroslava Vejvodu, Jana Nováka či zakladatelku projektu Česká škola bez hranic Lucii Boucher Slavíkovou. Český rozhlas představí ve svých audionahrávkách rozhovory s dalšími zajímavými krajany“, upřesňuje Dana Kalinová.

Fotografie a kniha

Téma představí fotografickou publikaci jako významnou součást knižní kultury propojující vizuální a polygrafické umění. Program bude nabízet setkání s fotografy, upořádání knižních i fotografických výstav v místě konání festivalu a na dalších místech v Praze. „Chceme zviditelnit produkci nakladatelství, která se tímto žánrem zabývají, a práci fotografů – uměleckých i reportážních“, podotýká k programovému výběru ředitelka veletrhu.

Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře

Především pro rodiče s dětmi či učitele se třídními kolektivy je připraven program k tématu Světoví knižní šampioni pro mladé čtenáře. Program zahrnuje výstavu oceněných knih pro děti a mládež z celého světa, pořady věnované literární oblasti, jež se těší vzrůstajícímu zájmu nakladatelů. Dále budou představeny autorské knihy ilustrátorů, pořádány výtvarné dílny věnované problematice ilustrace, obrázkových či grafických knih apod. Produkční Barbora Pavlovská k partnerům podílejícím se na přípravách říká: „V rámci tématu spolupracujeme s kolegy ze skupiny EU Read, s Mezinárodní knihovnou pro mládež v Mnichově, s Českou sekcí mezinárodní IBBY, dále se Sukovou studijní knihovnou literatury pro mládež a samozřejmě s autory a vydavateli dětské literatury v České republice i v zahraničí.“

Již tradiční je na veletrhu oceňování edičních a tvůrčích počinů. Řada nakladatelství a firem působících v knižním oboru organizuje slavnostní předávání cen během čtyřdenního programového maratonu. Společnost Svět knihy, s.r.o. vyhlásila v roce 2011 svou vlastní cenu, a to Cenu Jiřího (George) Theinera. Je udělována za šíření a propagaci české literatury a knižní kultury v zahraničí, donátorem je Pavel Theiner - syn Jiřího Theinera. Mezi její laureáty patří Andrzej Jagodzinsky (Polsko), Ruth Bondy (Izrael), Paul Wilson (Kanada), a v loňském roce cenu obdržel Peter Demetz (USA). Členy komise ceny pro roky 2015 – 2017 se stali Karel Schwarzenberg, Jan Bednář, Michal Přibáň, Vladimír Pistorius, čestným členem je Pavel Theiner.

 

V současné době je program veletrhu Svět knihy Praha finalizován, informace o konkrétních pořadech budeme zde na webových stránkách doplňovat, aktuální zprávy můžete také sledovat na našem Facebooku. Pro všechny zájemce bude program distibuován vytištěný do vybraných knihkupectví po celé republice.